Informace o odběrech krve pro lékaře

Informace o odběrech krve pro lékaře

Odběr venózní krve provádíme většinou ráno, obvykle nalačno. Pacient by měl odpoledne a večer před odběrem vynechat tučná jídla. Pokud lze vynechat léky, pacient je vynechá 3 dny před odběrem. Jinak je potřeba uvést podávané léky na žádance. Je vhodné, napije-li se pacient před odběrem 1/4 l čaje (vody). Pokud nebude vyšetřována glykémie a pacient nemá diabetes, může si čaj i velmi slabě osladit.

Speciální požadavky na odběry:

ECP

odběr je nutno provádět opatrně, aby se předešlo hemolýze, která odběr znehodnocuje. Odběr se provádí do zkumavky na srážlivou žilní krev, např.:

  • zkumavky se separačním gelem: Sarstedt Monovette – hnědý uzávěr, BD Vacutainer Plastic – žlutý závěr
  • zkumavky se separačními granulemi: Sarstedt Monovette – bílý uzávěr
  • zkumavky s aktivátorem srážení: BD Vacutainer – červený uzávěr

 

Po odběru je třeba materiál opatrně promíchat a zkumavku nechat stát 60 minut při laboratorní teplotě, poté stočit a oddělit sérum. Sérum je nutné oddělit maximálně do 2 hodin po odběru.

Test aktivace bazofilů

Na test aktivace bazofilů se používá nesrážlivá heparinizovaná krev, odběr se provádí do zkumavky s Lithium Heparinem: BD Vacutainer Plastic – zelený uzávěr. Odebranou krev je nutné uchovávat při pokojové teplotě a zpracovat do 2 hodin po odběru.

Imunofenotypizace lymfocytů

Na vyšetření parametrů buněčné imunity se používá plná krev odebraná do protisrážlivého činidla (EDTA nebo heparin). Po odběru je nutno materiál opatrně promíchat pomalým obrácením a uchovat při pokojové teplotě. Krev je nutno chránit před extrémními teplotami. Vzorky by měly být dopraveny do laboratoře a zpracovány v den odběru.

Diaminooxidáza (DAO)

Aktivita DAO se vyšetřuje ze séra, sérum musí být odseparované a zchlazené na 2 – 8 C nejpozději do 2 hodin po odběru. Pro delší skladování než 48 hodin je nutné vzorek zamrazit na -20°C.